Żyjemy dziś zdecydowanie dłużej, niż nasi przodkowie, których zabijała byle infekcja czy skaleczenie. Jednak wciąż nam mało. Marzymy o coraz dłuższym życiu. Chcielibyśmy żyć co najmniej 100 lat. Najlepiej byłoby doczekać tego jubileuszu w dobrym zdrowiu. A gdyby tak była dostępna instrukcja zachowania dobrego zdrowia? W dodatku bardzo prosta…

Co to jest europejski kodeks walki z rakiem?

Wyniki badań naukowych pokazują, że około 90% chorób nowotworowych powstaje w wyniku czynników zewnętrznych (trybu życia, sposobu odżywiania, charakteru pracy). Około połowy tych zachorowań można byłoby uniknąć, stosując 12 prostych zasad. Kodeks Walki z Rakiem to zbiór prostych zaleceń do codziennego stosowania w naszym życiu.

1.       Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.

To nie przypadek. Palenie tytoniu znalazło się na pierwszym miejscu, ponieważ dym tytoniowy jest jednym z najsilniejszych czynników rakotwórczych. Papierosy pali jedna czwarta dorosłych Polaków (26%). Co piąty pali regularnie, a co dwudziesty- okazjonalnie. Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii badań CBOS (dane z roku 2019)

Stopniowe zmniejszanie się tej wartości można powiązać ze zmianami w ustawie „antynikotynowej”. Po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych, przyzwolenie społeczne na palenie tytoniu zmniejszyło się w widoczny sposób. Największe zmiany dokonały się w obszarze restauracji i barów.

Popularność palenia jest zależna od płci. Po papierosa sięga jedna trzecia mężczyzn, w tym regularnie pali 26%. Jest to wyraźna różnica w porównaniu do kobiet, spośród których pali tylko jedna piąta. Według WHO palenie jest pierwszą przyczyną nowotworów płuc. Jeżeli dodatkowo przebywamy stale w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z podwyższonym stężeniem radonu, ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta. Można tu powiedzieć o zjawisku synergii. Więcej o zagrożeniu radonem możesz przeczytać TUTAJ.

Jak ograniczyć palenie?

  • Wysprzątaj mieszkanie, odśwież firanki i tapicerkę, szkoda będzie niweczyć ten efekt
  • Zapal pierwszego papierosa pół godziny później niż zwykle
  • Wypracuj własny system- najlepszy dla Ciebie.


2.    Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.

Badania pokazują, że palenie bierne jest tak samo szkodliwe, jak palenie czynne. Jest to zjawisko wdychania dymu tytoniowego przez osoby niepalące. Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów płuc, a także nowotworów krtani, gardła i żołądka. Dużym problemem jest przyzwolenie na palenie w miejscach pracy. Niestety wciąż zdarzają się takie zakłady pracy, gdzie właściciel pali papierosy w pomieszczeniu, w którym przebywają pracownicy.

Według WHO 25% Polaków jest narażonych na wdychanie dymu we własnych domach. Palenie bierne niesie ze sobą szczególnie duże zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Pojawiają się problemy z koncentracją, częstsze infekcje, ataki kaszlu, astma czy POCHP. Istnieją badania, które wskazują, że osoba, która codziennie przebywa z osobami palącymi i wdycha dym tytoniowy, ma o 15% wyższe ryzyko śmierci niż ta, która nie przebywa z takimi osobami.

Jak uniknąć biernego palenia?

  • Nie pozwalaj nikomu palić w domu czy w miejscu pracy, nawet przy otwartym oknie
  • Wybieraj i polecaj innym hotele, w których palenie jest zabronione
  • Staraj się trzymać z daleka od osób palących, nawet na świeżym powietrzu.

3.    Utrzymuj prawidłową masę ciała.

Za nadmiar tkanki tłuszczowej może odpowiadać wiele czynników. Mogą to być predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne lub inne choroby. Najczęściej jednak problem ten pojawia się w wyniku nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej. Od kilkunastu lat problem ten pojawia się u coraz młodszych osób.

Nadmiar tkanki tłuszczowej może sprzyjać między innymi rozwojowi niektórych nowotworów, chorób serca i cukrzycy. Według WHO wskaźniki nadwagi i otyłości wśród dzieci i dorosłych stale rosną. W okresie od 1974 do 2016 ilość dzieci i młodzieży z nadwagą lub otyłością w wieku od 5-19 lat wzrosła z 4% do 18%. Większość mieszka w krajach rozwijających się.

Trudno jest określić optymalna masą ciała dla danej osoby. Często używamy do tego wskaźnika BMI. Wskaźnik ten oblicza się poprzez podzielenie wagi w kilogramach przez wysokość w metrach do kwadratu. W rezultacie otrzymujemy wskaźnik masy ciała, inaczej BMI mierzony w kg/m2.

Jak utrzymać prawidłową masę ciała?

  • Zrezygnuj z napojów gazowanych- to największe bomby kaloryczne
  • Ogranicz fast-food. Zabieraj do pracy własnoręcznie przyrządzone drugie śniadania
  • Staraj się jeść więcej warzyw, surowych lub gotowanych w zależności od pory roku.

4.    Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.

Ruch powoduje przyspieszenie metabolizmu, usprawnia obieg krwi i obniża ciśnienie. Aktywność wzmacnia kości, zapobiegając rozwojowi osteoporozy. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla osób starszych. Co więcej, kiedy się ruszamy, trenujemy nie tylko ciało, ale i umysł.

Czasopismo Lancet opublikowało w 2012 roku artykuł, z którego wynika, że rocznie z powodu braku aktywności fizycznej umiera około 5 milionów ludzi.

Jak sprawdzić, czy nasza aktywność jest wystarczająca? Dla osoby w wieku 18–64 lat WHO zaleca co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut intensywnej aktywności w ciągu tygodnia. Co to znaczy ruch o umiarkowanej intensywności? Może to być spacer, prace w ogrodzie, jazda na rowerze.

Jak być aktywnym w codziennym życiu?

  • Rezygnuj z jazdy windą na rzecz schodów
  • Jeżeli masz trochę czasu, spróbuj podejść, zamiast podjechać
  • Znajdź pasję, która wymaga wyjścia z domu- praca w ogrodzie, wędrówki po górach, wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

Ciąg dalszy TUTAJ

Zadzwoń i zapytaj nas o radon.