Radon sam w sobie nie jest gazem szkodliwym dla ludzkiego zdrowia. Jego radioaktywność powoduje, że samoczynne rozpada się i przez to emituje cząsteczki alfa. Produkty rozpadu radonu również są radioaktywne. Po wniknięciu do płuc są w stanie wywołać zmiany w DNA. Skutkiem różnicy w materiale genetycznym jest powstawanie komórek nowotworowych.
Światowa Organizacja Zdrowia [WHO Handbook on indoor radon 2009r.] uznaje radon za drugi po paleniu papierosów czynnik wywołujący raka płuc i krtani. Okazuje się, że obydwa czynniki nawzajem wzmacniają swoją siłę działania. Przez to ryzyko zachorowania dla palącego tytoń jest co najmniej piętnaście razy wyższe przy tym samym stężeniu radonu w powietrzu, niż dla osoby niepalącej.
Już kilka lat temu z badań epidemiologicznych umieszczonych w Dyrektywie Rady Unii Europejskiej z 30.05.2012 r. wynikało, że nawet przy stężeniu radonu na poziomie 100 bekereli/m3 istnieje ryzyko chorób nowotworowych. Dlatego w trosce o zdrowie należy badać stężenie radonu zarówno w domach jak i w miejscach pracy.
Czy wykonałeś już badania? Jeżeli nie, to skontaktuj się z nami.