Dziś przedstawiamy kolejne punkty europejskiego kodeksu walki z rakiem. Zastanawiamy się, czy zastosowaliście nasze rady zawarte w pierwszej części. Jeżeli macie jakieś ciekawe przemyślenia i rady dla pozostałych czytelników, podzielcie się w komentarzach.
5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
Zwyczaje żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat. Zwracaj uwagę na pokarmy, które podajesz dzieciom. Jedz posiłki regularnie. Pamiętaj o śniadaniu. Zadbaj, aby każdy posiłek obejmował warzywa i owoce. Dostosowuj dietę do pory roku. W zimie surowe warzywa zastępuj kiszonkami. Wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego nie rezygnuj z nich, ale wybieraj roślinne (oliwa z oliwek czy olej rzepakowy).
Ograniczaj spożycie produktów o wysokiej zawartości cukru i soli. Pamiętaj o piciu wody. Internet obfituje w różnorodne diety i sposoby odżywiania. Warto kierować się rozsądkiem i zwracać uwagę na swój ogólny stan zdrowia. Każdą większą zmianę w diecie warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Więcej inspiracji możesz znaleźć TUTAJ.
Co robić, aby zachować zdrowie?
- Pod koniec każdego dnia zadaj sobie pytanie o ilość zjedzonych warzyw i owoców
- Przygotowuj jedzenie w domu- masz kontrolę nad ilością cukru, tłuszczu i soli
- Sól każdą potrawę dopiero na talerzu.
6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
Szacuje się, że obecnie 2,3 miliarda osób na całym świecie pije alkohol. Średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa niż średnia europejska. Według danych WHO w Polsce w 2016 roku przypadało średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego na jednego mieszkańca. Alkohol może być przyczyną nowotworów jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego oraz piersi.
Nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu. Już jego niewielka ilość może być przyczyną stłuszczenia wątroby. Może pojawiać się depresja, problemy emocjonalne i kłopoty z pamięcią. Alkohol pogarsza jakość snu, wywołuje bezsenność i bezdech senny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.
Niektórzy ludzie w ogóle nie powinni pić alkoholu. Są to kobiety w ciąży, ludzie młodzi i osoby przyjmujące na stałe niektóre leki. Alkohol może zmieniać metabolizm niektórych leków, co może prowadzić do kłopotów zdrowotnych, a nawet do śmierci.
Jak ograniczyć picie alkoholu?
- Nie trzymaj w domu alkoholu
- Nie ulegaj namowom do picia
- Wprowadzaj do swojego życia nowe aktywności, które nie pozwolą Ci się nudzić.
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
Ekspozycja na słońce jest bardzo ważna ze względu na proces wytwarzania witaminy D w skórze. W naszej szerokości geograficznej, od października do marca wskazana jest suplementacja tej witaminy, ponieważ w tych miesiącach nie otrzymujemy wystarczającej dawki promieni słonecznych. Nadmierne opalanie może wywoływać nowotwory skóry. Stanowią one ok. 10% wszystkich nowotworów.
Polacy mają w większości jasną karnację. Z tego względu jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie różnego rodzaju nowotworów skóry. Zalecenie unikania nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne dotyczy szczególnie dzieci. Istnieją powiązania między rozwojem czerniaka a ekspozycją na słońce w młodym wieku.
Kolejnym niebezpieczeństwem dla zdrowia są solaria. Nawet najkrótsza wizyta w solarium nie jest dla nas bezpieczna. Silne promieniowanie może uszkadzać komórki i prowadzić do rozwoju nowotworów. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.
Jak chronić się przed czerniakiem?
- Nie korzystaj z solarium
- Nie dopuszczaj do oparzeń słonecznych, szczególnie u dzieci
- Regularnie oglądaj swoją skórę, a znamiona pokaż lekarzowi.
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
W pracy zawodowej jesteśmy narażeni na wiele rodzajów czynników szkodliwych. Niektóre z nich są uznane za rakotwórcze. W 2006 r. Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) do grupy o potwierdzonym rakotwórczym działaniu zakwalifikowała 99 substancji chemicznych i czynników fizycznych.
Do czynników rakotwórczych można zaliczyć między innymi pył krzemionkowy i drzewny. Oprócz rodzaju pyłu ważna jest wielkość jego cząstek we wdychanym powietrzu. Najgroźniejszy jest tzw. pył respirabilny, który dochodzi aż do pęcherzyków płucnych. Więcej o zapyleniu na stanowisku pracy możesz przeczytać TUTAJ.
Inne czynniki rakotwórcze to między innymi gazy spalinowe z silników Diesla, benzen, azbest, fromaldehyd, WWA, związki chromu, kadmu, niklu, niektóre nawozy sztuczne i pestycydy. Na szkodliwy wpływ spalin są szczególnie narażeni górnicy, kierowcy ciężarówek i pracownicy kolei.
Kolejną grupą związków rakotwórczych są produkty rozpadu radonu . Są to promieniotwórcze, mikroskopijne ciała stałe, które łączą się z aerozolem z powietrza i razem z nim wnikają do dróg oddechowych. Mogą wbudować się w tkankę płucną, gdzie podlegają dalszym rozpadom promieniotwórczym, powodując uszkodzenia komórek i w konsekwencji nowotwory.
Jak chronić się w pracy?
- Przestrzegaj czasu pracy z substancjami rakotwórczymi
- Stosuj zalecane środki ochrony osobistej
- Słuchaj swojego behapowca.
Czytaj więcej TUTAJ.